Dziesięć uczennic klasy IV o profilu mundurowo-policyjnym Powiatowego Zespołu Szkół w Warcie w dniach 8 – 10 listopada br. brało udział w trzydniowym szkoleniu w Kampusie Mundurowym w Kaliszu Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie.

- Możliwość uczestnictwa w obozie szkoleniowym to efekt porozumienia zawartego przez szkołę z Uczelnią Służby Więziennej – wyjaśnia p.o. Dyrektor PZS w Warcie – Maciej Gałka.

 Dzięki niemu klasy mundurowo-policyjne w Powiatowy Zespół Szkół w Warcie zostały przyjęte do programu Klas Certyfikowanych w zakresie edukacji penitencjarnej.  Udział w projekcie umożliwia kadetom warckiego liceum zdobywanie wiedzy o organizacji i funkcjonowaniu Służby Więziennej oraz zapoznawanie uczniów z procesem szkolenia funkcjonariuszy, a także promowanie Służby Więziennej i wspieranie systemu kształcenia przyszłych funkcjonariuszy w zakładach karnych. Uczennicom w trakcie wyjazdu towarzyszył nauczyciel edukacji policyjnej - Pan Krzysztof Marciniak.

Podczas pobytu w Kampusie Mundurowym była okazja do zwiedzenia zakamarków zabytkowego Zakładu Karnego przy ul. Łódzkiej w Kaliszu. Kadetki obejrzały historyczne już cele więzienne i inne niedostępne na co dzień czeluści budynku. Następnie mogły swoje wrażenia porównać z nowoczesnym zagospodarowaniem sal w części szkoleniowej SWWS. Uczennice PZS w Warcie m.in.  ćwiczyły tężyznę fizyczną i techniki obezwładniania więźniów oraz poznawały arkana pracy z osadzonymi. Kadetki klasy mundurowo-policyjnej wróciły z bagażem nowych doświadczeń i praktycznych umiejętności.

W ramach współpracy z Komendą Powiatową Policji w Tomaszowie Mazowieckim kadeci klasy mundurowo-policyjnej Powiatowego Zespołu Szkół w Warcie dostarczyli w dniu 19 października br.  smakowite prezenty dla koni z Sekcji Konnej Policji. Kadeci wraz z opiekunem Panem Krzysztofem Marciniakiem zawieźli zebrane przez uczniów jabłka i marchewki dla koni.  Wizyta w Komendzie w Tomaszowie jest zacieśnieniem kontaktów w ramach kształcenia klas mundurowo-policyjnych.

Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej miały aż dwudniowy wymiar. Najpierw 12 października odbyła się uroczysta gala z udziałem władz powiatowych, na której Pani Ewelina Kaler - nauczyciel języka polskiego w naszej szkole znalazła się w gronie laureatów Nagrody Starosty Sieradzkiego za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. W trakcie gali nagrody dyrektora PZS w Warcie otrzymały Panie: Anna Ciupa - nauczyciel geografii oraz Katarzyna Winowicz - nauczyciel biologii i chemii. Natomiast młodzież szkolna przygotowała życzenia i specjalny program artystyczny w dniu 13 października. Uczniowie zaprezentowali pokaz mody nauczycielskiej według najaktualniejszych światowych trendów. P.o. Dyrektor Maciej Gałka złożył życzenia całemu Gronu Pedagogicznemu oraz pracownikom szkoły i podziękował za codzienny trud włożony w kształcenie młodego pokolenia. Podkreślił, iż praca nauczyciela nie jest obecnie doceniana, a autorytet i szacunek społeczny drastycznie zmalał.  Jednakże Pan Dyrektor wspomniał, iż zawsze pozostaje wdzięczność i pamięć w sercach absolwentów i duma z ich życiowych sukcesów.

  • W odpowiedzi na nastroje i zapotrzebowanie społeczne, zostanie – przez Wojsko Polskie – zorganizowany i przeprowadzony projekt „Trenuj z wojskiem”.
  • Będą to szkolenia dla środowiska cywilnego prowadzone - przez wojskowych instruktorów - w jednostkach wojskowych.
  • Plan szkolenia zakłada nabycie podstawowych umiejętności związanych z bezpieczeństwem i obronnością – posługiwanie się bronią/strzelanie na trenażerze, przetrwanie, zachowanie podczas alarmów, walkę wręcz, rzut granatem, itd.
  • Format zakłada szkolenia w JW. 1551 Sieradz - 8 października i 5 listopada 2022 r.
  • Szkolenia są bezpłatne – dla ochotników.
  • Projekt/kampania „Trenuj z wojskiem” to propozycja przeszkolenia wszystkich chętnych (ze środowiska cywilnego) przez wojskowych instruktorów i w jednostkach wojskowych.
  • Jeżeli ktoś chce podnieść swoje poczucie bezpieczeństwa i nabyć lub podszlifować podstawowe umiejętności/nawyki obronne, to projekt jest właśnie dla niego. Żołnierze Wojska Polskiego nauczą go podstaw zachowania w razie kryzysu i zagrożenia.
  • Podczas 8 godzinnych zajęć w wybraną sobotę uczestnik zaznajomi się z bronią – pozna jej działanie, jak się ładuje i jak się jej używa oraz będzie mógł z niej strzelić na trenażerze.
  • W trakcie zajęć będzie można rzucić granatem ćwiczebnym, poznać podstawy survivalu, walki wręcz oraz zasady nawigowania w terenie.
  • Ponadto, wojskowi instruktorzy powiedzą jak należy się zachować podczas alarmu, zagrożenia, czy ostrzału lotniczego i artyleryjskiego (gdzie i jak się ukryć).
  • Zajęcia będą maksymalnie nastawione na praktykę. Będzie można wszystkiego dotknąć i spróbować. Stawiamy na doświadczenie osobiste uczestników.
  • Czas spędzony w ramach projektu na jednostce wojskowej to „robienie czegoś dla siebie i bliskich”, ale też niezła „rozrywka weekendowa”. Każdy będzie mógł przez ten czas poczuć się jak żołnierz. Instruktorzy pokażą jak działa wojsko i jaki mamy sprzęt.
  • Dla zainteresowanych służbą wojskową – wystawimy punkt rekrutacyjny. Będzie można w ekspresowym tempie złożyć aplikację do służby i wstąpić w nasze szeregi.
  • A wszystko to z zapewnieniem wojskowego  - polowego wyżywienia i całkowicie bezpłatnie.
  • „Poświęć kilka godzin weekendu – a my nauczymy cię jak się bronić i być bezpiecznym”.
  • Zapewniamy bezpłatne ubezpieczenie.

Szczegółowe informacje w zakładce „TRENUJ Z WOJSKIEM. PODEJMIJ WYZWANIE” na stronie www.mon.gov.pl