Powiatowy Zespół Szkół w Warcie wraz z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Kościerzynie oraz Szkołą Sportów Wodnych MEGALODON poprowadził w piątek 3 marca spotkanie połączone z kursem udzielania pierwszej pomocy dla pań z  Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Warta. Spotkanie odbyło się w murach PZS w Warcie.

- Zorganizowane szkolenie jest pierwszym owocem współpracy, jaką szkoła podjęła z Łódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego Oddział w Kościerzynie oraz Szkołą Sportów Wodnych Megalodon. Wraz z nowym rokiem szkolnym warckie liceum planuje otworzyć klasę o profilu wetrynaryjno-medycznym, stąd początkiem kontaktów naszych trzech instytucji jest szkolenie z pierwszej pomocy, niezwykle przydatne w codziennych sytuacjach – mówi Maciej Gałka – p.o. Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Warcie.

Instruktorom Megalodonu udało się w bardzo ciekawej, praktycznej formie przybliżyć zagadnienia związane z najczęstszymi zdarzeniami, które mogą spotkać nas na co dzień w domu i pracy w gospodarstwie rolnym. W bardzo przystępny sposób zaprezentowali jak przeprowadzić resuscytację oraz obsłużyć defibrylator AED. Każdy z uczestników mógł potrenować na fantomach. Poza tym poruszono kwestie związane z wypadkami  z udziałem dzieci: oparzenia, zakrztuszenia i urazy. Bardzo przydatny był także blok zagadnień  o udzielaniu pierwszej pomocy przy pracach polowych tj.: rany szarpane, zmiażdżenia, obcięcia. Poruszono także zagadnienia jak pomagać strażakom i ratownikom przy wypadkach typu porażenie prądem, zatrucie. Zainteresowanie było naprawdę duże. Szkolenie nie miało charakteru wykładowego, ale polegało na praktycznych ćwiczeniach i zaangażowaniu każdego z uczestników.

Podczas szkolenia za modeli służyli również uczniowie PZS w Warcie, którzy jednocześnie sami zdobywali wiedzę i praktyczne umiejętności od ratowników.

Organizatorzy planują jeszcze dwa takie spotkania - dla Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Błaszki oraz Gminy Wróblew.