"Gdy ludzie zapomną, to kamienie wołać będą" - my pamiętamy! W niedzielne przedpołudnie, 3 marca br., dyrektor Maciej Gałka oraz uczniowie Oddziału Przygotowania Wojskowego uczestniczyli w uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych w kościele św. Mikołaja w Warcie. Po mszy świętej uczniowie zaciągnęli wartę honorową przy pomniku Nieznanego Żołnierza na warckim cmentarzu. W ten sposób kultywujemy pamięć o niezłomnych obrońcach Ojczyzny.

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uchwalony został 3 lutego 2011 roku. Instytut Pamięci Narodowej od chwili powstania za jedno z najważniejszych zadań wyznaczył sobie przywrócenie pamięci i oddanie należnej czci tym, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni i nadal walczyli o Polskę wolną i demokratyczną. Przyjmuje się, że w powojennej konspiracji niepodległościowej działało bezpośrednio do 200 tysięcy ludzi, a w oddziałach partyzanckich blisko 20 tysięcy.